Malin, Team USA Crowned Kings of Magic

  • Boards
  • Print



TOURNAMENT CENTER
Sunday Wrap-up
Congratulations to Antti Malin and the U.S. National Team, your 2008 Magic World Champions. Randy Buehler and Brian David-Marshall recap the full weekend from Memphis, including a quick chat with Malin just minutes after his victory.
Top 8 Video Archvies

Finland’s Antti Malin and the U.S. team of Michael Jacob, Sam Black, and Paul Cheon are your 2008 World Champions!

Malin and his Faeries deck defeated a resurgent Jamie Parke and his Five-Color Control in the finals to take home the World Champion trophy and the $45,000 first prize. Malin defeated Akira Asahara and Hannes Kerem en route to his first major championship.

Team USA captured the team title on the backs of wins by Black and Cheon in the Team Finals. Black defeated Rookie of the Year Aaron Nicastri in the Extended matchup, while Cheon outlasted Justin Cheung a the Legacy duel featuring an epic Standstill that finally cracked in Cheon’s favor. That win rendered the outcome of the Standard matchup between Jacob and Brandon Lau moot in the best-of-three Finals.

That’s not all the hardware that was handed out over the weekend. Shuhei Nakamura fended off all challengers to win the 2008 Player of the Year trophy, and the Pro Tour Hall of Fame inducted its five newest members: Dirk Baberowski, Mike Turian, Jelger Wiegersma, Olivier Ruel, and Ben Rubin. Nicastri’s 17th-place finish in the individual standings and runner-up status in the team competition cemented his Rookie of the Year, culminating a mad dash around the world for Pro Points that started back when he won the Australia National Championship.

Congratulations to all the champions crowned this weekend in Memphis. As the curtain comes down on this 2008 Pro Tour season, all we have to say is thank you...thank you very much.

See you in Kyoto!


Quarterfinals   Semifinals   Finals   Champion
1 Paulo Vitor Damo da Rosa   Jamie Parke, 3-2        
8 Jamie Parke   Jamie Parke, 3-0
       
4 Frank Karsten   Tsuyoshi Ikeda, 3-0   Antti Malin, 3-1
5 Tsuyoshi Ikeda    
       
2 Antti Malin   Antti Malin, 3-1
7 Akira Asahara   Antti Malin, 3-2
       
3 Kenji Tsumura   Hannes Kerem, 3-2
6 Hannes Kerem    

  National Team Semifinal   National Team Final   Team Champion
1 Brazil   Australia, 3-0    
4 Australia   United States, 2-0
       
2 Japan   United States, 2-1
3 United States    

Last Updated: Saturday, 7:35 p.m. Last Updated: Saturday, 9:30 p.m.

Click on the images to navigate to the Coverage Blog and the Worlds Podcasts.


EVENT COVERAGE INFORMATION
  • Decklists: Top 8 Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Decklists: National Team Top 4 Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Decklists: Top Standard Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Decklists: Top Extended Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Feature: Player of the Year - Shuhei Nakamura
    by Bill Stark
  • Feature: Rookie of the Year - Aaron Nicastri
    by Marc Calderaro
  • Finals: The Finnish Line
    Jamie Parke vs. Antti Malin
    by Bill Stark
  • Team Finals: Standstill
    Legacy – Justin Cheung [AUS] vs. Paul Cheon [USA]
    by Steve Sadin
  • Team Finals: Such Great Heights
    Standard – Brandon Lau [AUS] vs. Michael Jacob [USA]
    by Josh Bennett
  • Team Finals: Grave Digging
    Extended – Aaron Nicastri [AUS] vs. Sam Black [USA]
    by Marc Calderaro
  • Team Semifinals: No Help There
    Japan vs. United States
    by Bill Stark
  • Team Semifinals: Swept Away
    Brazil vs. Australia
    by Steve Sadin
  • Semifinals: Achieving the Improbable
    Hannes Kerem vs. Antti Malin
    by Bill Stark
  • Semifinals: The Monks of War
    Tsuyoshi Ikeda vs. Jamie Parke
    by Nate Price
  • Quarterfinals: All’s Faer in Love and War
    Akira Asahara vs. Antti Malin
    by Josh Bennett
  • Quarterfinals: Bitter Enemies
    Paulo Vitor Damo da Rosa vs. Jamie Parke
    by Nate Price
  • Quarterfinals: “Get There!”
    Tsuyoshi Ikeda vs. Frank Karsten
    by Marc Calderaro
  • Quarterfinals: Broken Ambitions
    Kenji Tsumura vs. Hannes Kerem
    by Bill Stark
  • Photo Essay: Towards the Grand Finale
    by Craig Gibson and Josh Bennett
  • Feature: Top 8 Profiles
    by Event Coverage Staff
  • Worlds National Teams: Top 4 Team Profiles
    by Event Coverage Staff
  • Feature: Rookie of the Year Up for Grabs Sunday
    by Bill Stark
  • Feature: Welcome to Level E
    The DCI Announces Emeritus
    by Event Coverage Staff

  • Feature: Richard Garfield vs. Aaron Forsythe
    by Josh Bennett
  • Feature: Beat the Champs!
    by Josh Bennett
  • Decklists: Undefeated Extended Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Feature: Extended Archetype Breakdown
    by Bill Stark
  • Round 18: Tempting Fate
    Kenji Tsumura [JPN] vs. Hannes Kerem [EST]
    by Nate Price
  • Round 17: Faerie Fire
    Jamie Parke [USA] vs. Paulo Vitor Damo da Rosa [BRA]
    by Bill Stark
  • Round 16: Wiggle, Wiggle, Wiggle!
    Manuel Bucher [CHE] vs. Tyler Mantey [USA]
    by Nate Price
  • Round 15: All That Bluster....
    Ervin Tormos [USA] vs. Marijn Lybaert [BEL]
    by Marc Calderaro
  • Round 14: Peeling the Ognjen
    Akira Asahara [JPN] vs. Ognjen Cividini [HRV]
    by Nate Price
  • Video Dech Tech: Monoblue Control in Extended
    by Event Coverage Staff
  • Video Dech Tech: Sunburst Gifts in Extended
    by Event Coverage Staff
  • Round 13: Insufficient
    Hannes Kerem [EST] vs. Masashi Oiso [JPN]
    by Josh Bennett
  • Feature: Setting Up the Scoreboard
    by Rich Hagon
  • National Team Round 4: “See You in the Top 4!”
    Japan vs. United States
    by Bill Stark
  • National Team Round 3: It’s All About the Math
    Malaysia vs. South Korea
    by Nate Price
  • Video Dech Tech: Legacy Dreadstill with Paul Cheon
    by Event Coverage Staff
  • Photo Essay: A Look at Day 2
    by Event Coverage Staff

  • Feature: Undefeated Drafters
    by Nate Price
  • Round 12: On Reflection
    Yuuya Watanabe [JPN] vs. Kenji Tsumura [JPN]
    by Josh Bennett
  • Round 11: No Retreat, No Surrender
    Ervin Tormos [USA] vs. Akira Asahara [JPN]
    by Marc Calderaro
  • Video Draft Tech: Frank Karsten
    by Event Coverage Staff
  • Feature: Forget About Drafting the Shards—Let’s Talk About Alara
    by Nate Price
  • Round 10: The Punisher
    Shingou Kurihara [JPN) vs. Raphael Levy (FRA)
    by Bill Stark
  • Photo Essay: A Game in the Life of Shards Limited
    by Marc Calderaro
  • Draft Viewer: Draft 2, Table 4
    by Event Coverage Staff
  • Round 9: The Curse
    Justin Cheung (AUS] vs. Ben Lundquist [USA]
    by Bill Stark
  • Round 8: Smashin’ in Fashion
    Gaudenis Vidugiris [LTU] vs Ben Rubin [USA]
    by Josh Bennett
  • Feature: Hall of Fame Video Retrospectives
    by Event Coverage Staff
  • Round 7: Savage Eats
    Aaron Nicastri [AUS] vs. Masashi Oiso [JPN]
    by Nate Price
  • Video Draft Tech: Luis Scott-Vargas
    by Event Coverage Staff
  • Info: Round 7 Pods
    by Event Coverage Staff
  • Draft Viewer: Draft 1, Table 1
    by Event Coverage Staff
  • Photo Essay: National Teams
    by Craig Gibson
  • Column: A View of the Worlds
    by Brian David-Marshall

  • Video Deck Tech: Red-white Aggro with Aaron Nicastri
    by Event Coverage Staff
  • Video Deck Tech: Black-white Tokens with Martin Juza
    by Event Coverage Staff
  • National Team Round 2: Factory Showroom - Legacy
    Paul Cheon [USA] vs Adam Katz [South Africa]
    by Bill Stark
  • National Team Round 1: Drawing a Crowd
    Australia vs. Japan
    by Nate Price
  • Round 6: The Dice Man
    Frank Karsten [NLD] vs. Shuhei Nakamura [JPN]
    by Bill Stark
  • Decklists: 6-0 Standard Decklists
    by Event Coverage Staff
  • Round 5: Knight Terrors
    Gerry Thompson [USA] vs. Aaron Nicastri [AUS]
    by Josh Bennett
  • Deck Tech: Wakefield Lives On!
    by Marc Calderaro
  • Round 4: “Is That in the Format?”
    Antoine Ruel [FRA] vs. Paulo Vitor Damo da Rosa [BRA]
    by Marc Calderaro
  • Round 3: No Dice
    Jon Finkel [USA] vs. Katsuhiro Mori [JPN]
    by Bill Stark
  • Round 2: Bitter Justice
    Jelger Wiegersma [NLD] vs. Yuuya Watanabe [JPN]
    by Nate Price
  • Photo Essay: Worlds Kickoff
    by Craig Gibson and Josh Bennett
  • Round 1: Up in Smoke
    Junya Iyanaga [JPN] vs. Uri Peleg [ISR]
    by Josh Bennett
  • Feature: Standard Archetype Breakdown
    by Bill Stark
  • Feature: Feature Matches, Minus the Feature
    by Bill Stark
  • Hall of Fame Profile: Dirk Baberowski
    by Brian David-Marshall
  • Hall of Fame Profile: Mike Turian
    by Brian David-Marshall
  • Hall of Fame Profile: Jelger Wiegersma
    by Brian David-Marshall
  • Hall of Fame Profile: Olivier Ruel
    by Brian David-Marshall
  • Hall of Fame Profile: Ben Rubin
    by Brian David-Marshall
  • Hall of Fame: Complete Coverage
    by Event Coverage Staff
  • Round 1 Player List
    by Event Coverage Staff
  • National Team Player Lists
    by Event Coverage Staff
  • Round 1 Players By Country
    by Event Coverage Staff
  • Feature: Going to Memphis
    by Zac Hill
  • Preview: Worlds on our Doorstep
    by Brian David-Marshall
  • Info: Fact Sheet
    by Event Coverage Staff

 1.  Antti Malin $45,000
 2.  Jamie Parke $24,000
 3.  Tsuyoshi Ikeda $15,000
 4.  Hannes Kerem $14,000
 5.  Paulo Vitor Damo Da Rosa $11,000
 6.  Kenji Tsumura $10,500
 7.  Frank Karsten $10,000
 8.  Akira Asahara $9,500
Pairings Results Standings Standings (Team)
By Format Final
18
17
16
15
14
13
Team 4
Team 3
18
17
16
15
14
13
Team 4
Team 3
18
17
16
15
14
13
--
--
18
17
16
15
14
13
Team 4
Team 3

12
11
10
9
8
7
12
11
10
9
8
7
12
11
10
9
8
7
12
11
10
9
8
7

Team 2
Team 1
6
5
4
3
2
1
Team 2
Team 1
6
5
4
3
2
1
--
--
6
5
4
3
2
1
Team 2
Team 1
6
5
4
3
2
1

TOURNAMENT CENTER VIDEO PLAYLISTS

DECK TECHS
TOURNAMENT UPDATES
  • Planeswalker Points
  • Facebook Twitter
  • Gatherer: The Magic Card Database
  • Forums: Connect with the Magic Community
  • Magic Locator