Email a friend Printer Friendly

Top 8 Decks

 

Mattias Jorstedt, Champion
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

Mountain
Swamp

17 lands


Anurid Murkdiver
Blade Sliver
Crested Craghorn
Festering Goblin
Goblin Dynamo
Goblin Sledder
Goblin Taskmaster
Haunted Cadaver
Shaleskin Plower
Skirk Drill Sergeant
Sparksmith
Thoughtbound Primoc
Vile Deacon
Wretched Anurid

18 creatures
Chain of Plasma
Death Pulse
Shock
Wave of Indifference

5 other spells
Masashi Ooiso, Finalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

Forgotten Cave
Island
Mountain

17 lands


Aphetto Alchemist
Ascending Aven
Clickslither
Covert Operative
Crested Craghorn
Disruptive Pitmage
Embermage Goblin
Flamewave Invoker
Goblin Sledder
Master of the Veil
Mistform Dreamer
Mistform Seaswift
Mistform Skyreaver
Riptide Biologist

17 creatures
Commando Raid
Lavamancer's Skill
Mage's Guile
Shock
Solar Blast

6 other spells
Jon Finkel, Semifinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

10  Forest
Forgotten Cave
Mountain

18 lands


Branchsnap Lorian
Brontotherium
Elvish Warrior
Glowering Rogon
Goblin Clearcutter
Needleshot Gourna
Rockshard Elemental
Skirk Commando
Sparksmith
Spitting Gourna
Stag Beetle
Stonewood Invoker
Thoughtbound Primoc
Timberwatch Elf
Wirewood Elf

19 creatures
Primal Boost
Solar Blast
Wave of Indifference

3 other spells
Tsuyoshi Ikeda, Semifinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

10  Plains
Swamp

18 lands


Akroma's Devoted
Ancestor's Prophet
Aphetto Exterminator
Battlefield Medic
Crude Rampart
Daru Lancer
Disciple of Grace
Dive Bomber
Glarecaster
Gustcloak Harrier
Hollow Specter
Nantuko Husk
Sunstrike Legionnaire
Whipcorder
Whipgrass Entangler
White Knight

17 creatures
Aphetto Dredging
Cruel Revival
Endemic Plague
Misery Charm
Pacifism

5 other spells
Ben Seck, Quarterfinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

39 cards

Barren Moor
Grand Coliseum
Plains
Swamp

18 lands


Akroma's Devoted
Aven Redeemer
Aven Soulgazer
Cabal Archon
Daru Healer
Daru Lancer
Daru Sanctifier
Daunting Defender
Liege of the Axe
Lowland Tracker
Starlight Invoker
Whipgrass Entangler
Windborn Muse
Wingbeat Warrior

17 creatures
Piety Charm
Profane Prayers
Swat

4 other spells
Jose Barbero, Quarterfinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

Island
Lonely Sandbar
Swamp

18 lands


Aphetto Vulture
Arcanis the Omnipotent
Boneknitter
Corpse Harvester
Covert Operative
Fallen Cleric
Goblin Turncoat
Nameless One
Prowling Pangolin
Riptide Biologist
Shifting Sliver
Skinthinner
Smokespew Invoker
Spined Basher
Voidmage Prodigy
Wretched Anurid

18 creatures
Chain of Vapor
Choking Tethers
Smother

4 other spells
Benjamin Caumes, Quarterfinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

39 cards

10  Forest
Mountain

17 lands


Elvish Warrior
Krosan Vorine
Skirk Outrider
Snarling Undorak
Spitting Gourna
Taunting Elf
Timberwatch Elf
Treespring Lorian
Wellwisher
Wirewood Herald

17 creatures
Crown of Fury
Explosive Vegetation
Pinpoint Avalanche
Solar Blast

5 other spells
Richard Hoaen, Quarterfinalist
Top 8 Draft
View a sample hand of this deck

Main Deck

40 cards

Barren Moor
Plains
Swamp

18 lands


Aphetto Exterminator
Aven Redeemer
Aven Warhawk
Battlefield Medic
Cabal Executioner
Catapult Squad
Daru Healer
Daru Sanctifier
Daunting Defender
Entrails Feaster
Festering Goblin
Gempalm Avenger
Gustcloak Harrier
Gustcloak Sentinel
Lowland Tracker
Skinthinner
Whipgrass Entangler

19 creatures
Death Pulse
Renewed Faith

3 other spells



What is Magic?
PRODUCTS
 
MAGIC ONLINE
 
2008 Regionals
MESSAGE BOARDS
RULES